PROČ ŽÍT ZDRAVĚ UŽ PŘED OTĚHOTNĚNÍM?

Děti jsem chtěla už ve 30. Narodily se, když mi bylo 37 a 38 let. Dneska jsem ráda, že jsem tak dlouho nemohla otěhotnět, protože…

Když mi bylo 30+ žila jsem v Praze a pracovala v korporaci. Byla jsem klasický workoholik. Řešila jsem pouze práci. O tom, jak funguje moje tělo a co potřebuje po fyzické a psychické stránce, jsem vůbec nepřemýšlela. Jedla jsem naprosto příšerně, o zdravé stravě se opravdu nedalo mluvit. Spánek nebyl důležitý. Ukrajovala jsem z něj, jak to šlo. Pohybu jsem věnovala celé 2 hodiny týdně. Venku v přírodě jsem pobývala minimálně. Naopak si pamatuju období (dostatečně dlouhé), kdy jsem doslova „nevytáhla paty z domu. Ráno jsem sjela výtahem do garáží, sedla do auta, odjela do práce, zaparkovala v podzemních garážích, vyjela výtahem do příslušného patra a celý den pracovala. Večer se opakovalo to stejné, jen v opačném pořadí. A kromě toho jsem byla v permanentním stresu. Pamatuju si, jak jsem mívala úplně stažené břicho…

To nejsou zrovna ideální podmínky pro nový život. Aby mohlo na svět přijít zdravé miminko, potřebuje k tomu (kromě jiného) dostatek kvalitních bílkovin, tuků, sacharidů, a taky správné množství všech minerálů a vitamínů.

Všechny tyhle látky potřebuje miminko pro správný růst, vývoj orgánů, silných kostí a zubů, pro tvorbu krve, vývoj mozku, dostatečnou imunitu… vždyť na samém počátku jsou pouhé 2 buňky!

Můžete si to představit, jako když stavíte dům. Potřebujete cihly. Ale taky potřebujete maltu (písek, vodu, cement, vápno), dřevo na krov, tašky na střechu, dveře, okna, ale i panty, kliky, zámky, potřebujete elektrické dráty a vodovodní trubky… potřebujete toho spoustu. Kdyby vám cokoliv chybělo, dům nebude kompletní – stabilní nebo funkční.

A s miminkem je to úplně stejné. Když maminka pro miminko nemá všechny důležité látky, nebo jich nemá dostatek, může to vést k jeho trvalým poškozením. Nedostatek též vede ke komplikacím v těhotenství (až k potratům), předčasným porodům dětí s nízkou porodní váhou, způsobuje sníženou odolnost proti infekcím… a v budoucnu k vyššímu riziku alergií, obezity, diabetu nebo k problémům s učením či hyperaktivitou. K problémům může docházet i v případě, že je některých látek nadbytek.

„U dítěte (resp. u zárodku) se začínají tvořit ogány zhruba 17 dnů po oplodnění, což je pouze pár dnů poté, co žena může zjistit že je těhotná. Mozek a mícha zárodku procházejí zásadní etapou vývoje v průběhu prvních šesti týdnů těhotenství (šest týdnů od prvního dne poslední menstruace).“ Christopher D. Williams, M.D. (Nejrychlejší cesta k přirozenému početí)

Zní to trochu děsivě, co? Nechci vás děsit. Chci vás informovat a motivovat k tomu, abyste se o sebe začala co nejlépe starat ideálně ještě před otěhotněním. A pokud už těhotná jste a zatím jste na zdravý životní styl nedbala, nezoufejte, prostě začněte.

Věnujte sama sobě dostatečnou pozornost – správně jezte, dostatečně spěte, hýbejte se a odpočívejte. Vaše šance na otěhotnění se zvýší. Budete v lepší psychické i fyzické kondici a celé těhotenství i porod se vám bude lépe zvládat. A po narození mimiminka se vám bude lépe vracet ke své původní hmotnosti a postavě.

Jsem ráda, že mi tehdy došlo, že jestli chci děti, musím svůj životní styl změnit. A že jsem to udělala. Říkám, že moje děti jsou chytřejší než já. Ony, narozdíl ode mne, velmi dobře věděly, kdy přijít. 🙂 Jsem si jistá, že kdyby se moje děti narodily dřív, nebyly by to ty zdravé, krásné a veselé děti jako jsou dnes.

Pokud byste chtěla pomoct, abyste se svého vytouženého miminka dočkala co nejdříve a udělat pro nej to nejlepší (žít a jíst zdravě), neváhejte se na mě obrátit.

Líbil se vám článek? Lajkujte ho a sdílejte se svými přáteli. 🙂

Jsem specialistka na výživu a zdravý životní styl. K výživě mě přivedla touha po dítěti, které léta nepřicházelo. Až když jsem zjistila, jak zásadně to, co jíme a jak žijeme, ovlivňuje naše zdraví, začal se můj život ubírat vytouženým směrem. Dnes se výživě věnuju profesně. Předávám znalosti a ukazuju, jak zdravý životní styl začlenit do – někdy příliš rychlého – života a jak se o své tělo starat tak, aby dobře sloužilo nejen dneska a zítra, ale třeba i za 50 let. Díky svým zkušenostem se zaměřuju na maminky s dětmi a na ženy, které chtějí otěhotnět. Pomáhám i těm, kteří chtějí zhubnout nebo zlepšit zdraví.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.