Andrea Jelínková

konzultantka a mentorka pro personalizovanou výživu a zdravý životní styl a autorka online kurzu dětského stravování

K výživě a zdravému životnímu stylu mě přivedla touha po dítěti. Ve 36 letech jsem pracovala na manažerské pozici v korporátní společnosti. Pracovala jsem od nevidím do nevidím, byla jsem v neustálém stresu, nezajímala se o to, co jím, neměla dostatek pohybu a chyběl mi odpočinek. Dítě nepřicházelo a nepřicházelo.

Až když jsem se rozhodla svoji situaci začít aktivně řešit a chovat se k sobě a k svému tělu lépe, začal se můj život ubírat vytouženým směrem. Vím, že své zdravé a krásné děti mám díky změně, kterou jsem udělala. A mám velkou potřebu, podělit se s ostatními lidmi o svoje poznání. Poznání, jak moc nám jídlo a to jak žijeme, může škodit nebo pomáhat.

Pokud o mně chcete vědět víc, přečtěte si celý můj příběh.

Můj příběh

Bylo mi 36 a už několik let jsem chtěla děti. Měla jsem za sebou víc než 10 letou manažerskou kariéru v korporátu - období vysokého pracovního nasazení a neustálého stresu, kdy pro mě bylo nejdůležitější dokázat svým nadřízeným a kolegům, že jsem dostatečně výkonná, a že dokážu dodat jakýkoliv zadaný úkol. Pracovala jsem od nevidím do nevidím, vyměňovala svůj čas a zdraví za peníze a ty následně za věci a zážitky. A namlouvala si, že žiju úžasný život, který se dá závidět.

Za celou dobu mě vůbec nenapadlo, že bych se taky měla starat o sebe. O své tělo. To, že mi sloužilo, jsem brala jako naprostou samozřejmost. A vážně mě ani ve snu nenapadlo, že bych ho měla kvalitně živit, dopřát mu přirozený pohyb a dostatek odpočinku. Naopak, když začalo stávkovat a já onemocněla, “nadopovala” jsem se léky a šla pracovat. A byla na sebe hrdá, jak to zvládám, že mě nic nepoloží.

Položilo. Fyzicky i psychicky. Cítila jsem se naprosto vyčerpaná a nespokojená.

Začala jsem přemýšlet nad tím, co dělám, jak žiju a co jím. Konečně jsem přestala sama sobě lhát a uvědomila si, že jestli chci dítě, musí se něco změnit. JÁ se musím ZMĚNIT. Odešla jsem z práce, abych se zbavila napětí a stresu. A začala jsem se zajímat o zdravou stravu a zdravý životní styl. 

Na internetu a v televizi jsem nacházela spoustu protichůdných informací, které mi nedávaly odpovědi na mé otázky. A tak jsem šla znovu studovat. Jenže naše školství je plné teorie bez praxe… Copak jde v běžném životě neustále počítat kalorie, vážit, zapisovat a sledovat, co jíme a porovnávat to s nějakým předpisem, který říká, kolik makro a mikroživin máme sníst? Jakto, že nevnímáme jídlo jako takové, a že se zabýváme jednotlivými živinami?

A tak jsem v hledání těch správných informací pokračovala. U nás jich tehdy moc nebylo, proto jsem obrátila svou pozornost na zahraniční zdroje. A nestačila se divit. Začala jsem se dozvídat to opravdu důležité. Že dosavadní doporučení a způsob stravování způsobil celosvětový problém a nárůst obezity, diabetu, prediabetu… že chronické nemoci jsou z velké většiny způsobeny tím, co jíme. A taky to, že to co jíme, a jak žijeme, může našemu tělu a zdraví škodit nebo pomáhat.

S narozením dětí se změnily moje hodnoty a priority. Zdraví rodiny pro mě začalo být tím nejdůležitějším. A když jsem zjistila, že se dá tak zásadně ovlivnit  jídlem a životním stylem, začala mě celá tahle oblast přímo fascinovat. Dnes jsou skutečné potraviny, pohyb, spánek a odpočinek běžnou součástí našich životů. A ve svých 42 letech se cítím lépe než kdy jindy.

To, že jsem se začala věnovat výživě profesně, byl jen další logický krok. Mojí vizí je předat vám, co vím a ukázat vám, jak zdravý životní styl začlenit do svého - někdy příliš rychlého - života. Přála bych si, aby vám vaše tělo dobře sloužilo nejen dneska a zítra, ale třeba i za 50 let.

Ráda pomáhám všem ženám, které chtějí zlepšit své zdraví, stravovací a životní návyky nebo zhubnout. A samozřejmě maminkám s dětmi a ženám, které touží otěhotnět. 

Když vidím, jak se mění vaše životy, jak máte víc energie a radosti, přináší mi to radost a chuť do další práce, vzdělávání a sledování nových poznatků.