A CO BRÁNÍ VÁM, ABYSTE ZAČALI ŽÍT ZDRAVĚ A HUBNOUT?

Také byste rádi začali žít zdravě a ještě k tomu zhubli, ale…? Prostě vždycky se nějaké to „ale“ najde. Tady je 5 důvodů, se kterými se setkávám nejčastěji. Ukážu vám, že tato ALE vůbec nemusí existovat. Pojďme na to!

ALE číslo 1 – NEMÁM PENÍZE

Hodně lidí zmiňuje, že na „to“ nemají dost peněz. Pravda je, že „to“ není o penězích. Jde o motivaci. A pokud jsou naše důvody dostatečně silné a přinutí nás jednat, pak jednoduše hledáme cesty, které nás k našemu cíli dovedou – s tím, co máme k dispozici. Jak řekl Jan Werich: „Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod.“

Možná si myslíte, že abyste mohli začít, musíte mít peníze na: zdravé jídlo, permanentku do fitka, nové oblečení a boty, trenéra, aby vám ukázal, jak správně a efektivně cvičit… A možná si taky říkáte, že bez drahých potravinových produktů, které budete jíst místo jídla, nebo prášků, které vám pomůžou zhubnout, se prostě neobejdete. Ale jděte. Obejdete, a jak snadno. Nic z toho totiž doopravdy nepotřebujete.

Chcete vědět, jak na to? Je to jednoduché a stačí k tomu dva základní kroky. Krok první – jídlo. Takže, až zase příště uděláte svůj běžný nákup, podívejte se pořádně do košíku. Co kupujete? Za co chcete dneska utratit peníze? Sušenky, sladké limonády, zmrzliny, koláče, chipsy nebo alkohol a cigarety? Pokud chcete hubnout a tedy žít zdravě nebo alespoň zdravěji, nic z toho vám k tomu nepomůže. Vraťte tyhle věci do regálu a kupte si běžné ovoce a zeleninu, bílý jogurt, sýr (ne tavený), pytlík ořechů (nesolených) a semínek. Doma si z kohoutku natočte vodu. Krok druhý – pohyb. A jaký? Stačí začít chodit! Oblečte si to, co máte ve skříni, nazujte své nejpohodlnější tenisky a jděte. Uvidíte, že po takové svižné půlhodinové procházce budete mít lepší náladu a bude se vám krásně spát. -) A věděli jste, že pohyb zlepšuje náš mozek tím, že stimuluje tvorbu nových mozkových buněk? To za trochu pohybu stojí, ne?

ALE číslo 2 – MÁM SLABOU VŮLI

Aha, začali jste, sláva, a po týdnu dvou jste to vzdali? Proč? Možná jste neměli správně určený cíl nebo jste si laťku nastavili moc vysoko, případně jste si vybrali takový způsob stravování a pohybu, který vás jednoduše neuspokojuje a nebaví.

Zamyslete se nad tím, čeho chcete dosáhnout a proč. Máte dost silnou motivaci? Podívejte se na svůj plán. Dali jste si na změnu dostatek času? Nebaví vás to? Proč? Soukáte do sebe listový salát, který vám nechutná? Začali jste běhat a přitom běh od základní školy nesnášíte? Vyberte si takové jídlo a pohyb, aby vám to bylo příjemné a mohli jste u toho vydržet. Existuje spousta zdravých potravin a nepřeberně aktivit, které vedou ke zdraví i štíhlosti.

A vůbec, věděli jste, že něco jako slabá vůle vlastně neexistuje? Dnešní průmyslově zpracované potraviny jsou totiž vyráběné tak, aby nám chutnaly a my si je kupovali znovu a znovu. Stáváme se na takovém jídle závislí a tyhle potraviny jsou de facto zdrojem závislosti stejně jako drogy nebo alkohol…

ALE číslo 3 – NEMÁM ČAS

Tohle slýchám opravdu hodně často. Mám hodně práce. Nestíhám. Jsem v jednom kole. Kéž bych měl víc času… Zkuste jeden dva dny sledovat, čím skutečně trávíte svůj čas. Koukáte na televizi? Surfujete na internetu? Jste vlastně pořád na Facebooku? Nebo svoje volno trávíte u kávičky a cigarety?

Zdravý životní styl je součástí vašeho dne a běžného fungování. Je to způsob, jakým žijete, jakým se stravujete, jak trávíte svůj „volný“ čas. Nepotřebujete žádný navíc. Jen některé činnosti vyměníte za jiné. Zkuste to. Pomalu. Krůček po krůčku. Ještě dnes. Začněte s jednou malou změnou. Až si na ni zvyknete, přidejte další a pak další a další… Důležité je začít!

ALE číslo 4 – JSEM LÍNÝ

Ano, začít… Když ale já jsem tak líný… Za leností se většinou skrývají 2 věci. První z nich je motivace. Pokud je vaše motivace zhubnout a žít zdravě dostatečně silná, pak vás dokáže zvednout ze židle a vy si půjdete připravit jídlo nebo vyrazíte na procházku. V opačném případě o tu změnu zase tak moc nestojíte, nemám pravdu…

A ta druhá věc? Nemáte dost energie. Kvůli stávajícímu životnímu stylu jste unavení a nemáte na nic sílu. Jen ležet a koukat na televizi. A cpát se u toho chipsy. To vám ale krev do žil nevlije. Takže – 1) Chcete mít opravdu víc energie a cítit se dobře? 2) Je vaše motivace pro změnu dost silná? Ano?! No tak se zvedněte a začněte! Začněte s čímkoli, udělejte jakýkoli první krok – přestaňte pít limonády a pijte jen čistou vodu, dopřejte si každý den víc zeleniny než dnes nebo vyrazte na svou první půlhodinovou procházku. První měsíc se možná budete muset vždycky trochu přemlouvat. Po měsíci už ale budete jasně cítit, že jste plni energie, únava zmizí a vy budete chtít pokračovat…

ALE číslo 5 – DĚSÍM SE, ŽE BUDU MUSET VŠECHNO VÁŽITPOČÍTAT KALORIE

To chápu. Jídlo má být radost. A všechno pořád vážit a zapisovat si do tabulek – co jsem snědla, kolik sacharidů, bílkovin, tuků… Ne, to mě taky nebaví a neláká. Počítání kalorií funguje, ale jde to i jinak. To mi věřte.

Všechno to je jen o vašich prioritách. Buď můžete své peníze utrácet, nebo je investovat. Investovat do sebe a do svého zdraví a štíhlosti.

Napište mi váš názor, případně další důvody, které vám brání začít. Společně zbouráme všechny překážky!

Netroufáte si začít sami? Potřebujete pomoc a podporu? Klikněte zde.

 Líbil se vám článek? Lajkujte ho a sdílejte se svými přáteli. 🙂

Jsem specialistka na výživu a zdravý životní styl. K výživě mě přivedla touha po dítěti, které léta nepřicházelo. Až když jsem zjistila, jak zásadně to, co jíme a jak žijeme, ovlivňuje naše zdraví, začal se můj život ubírat vytouženým směrem. Dnes se výživě věnuju profesně. Předávám znalosti a ukazuju, jak zdravý životní styl začlenit do – někdy příliš rychlého – života a jak se o své tělo starat tak, aby dobře sloužilo nejen dneska a zítra, ale třeba i za 50 let. Díky svým zkušenostem se zaměřuju na maminky s dětmi a na ženy, které chtějí otěhotnět. Pomáhám i těm, kteří chtějí zhubnout nebo zlepšit zdraví.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.